Günümüz inşaat sektöründe, inşaat firmaları, projelerinde yarı otomatik asansörler yerine otomatik asansörleri tercih etme eğilimindedir. Bunun nedeni, otomatik asansörlerin projelere hem görsel değer katma hem de kullanıcılara daha fazla konfor sunma kapasitesine sahip olmalarıdır.

Otomatik asansörlerde, kat kapıları ve asansör kabininin içindeki kabin kapısı, sol, sağ veya merkezi olarak açılan panellerle donatılmıştır. Bu paneller, otomatik olarak hareket edebilirler. Asansör kabini istenilen kata geldiğinde, asansör kapıları otomatik olarak açılır ve kullanıcılara hareket etmeden önce rahat bir giriş imkanı sunar. Aynı şekilde, asansör kabini istenilen kata ulaştığında kapılar otomatik olarak kapanır.

Asansörü kullanan kişi, bulunduğu kattan asansörü çağırmak için ilgili düğmeye basar. Asansör, ilgili kata geldiğinde kapılarını otomatik olarak açar. Kullanıcı asansör kabinine girdikten belirli bir süre sonra otomatik olarak kapılar kapanır. Kullanıcı, inmek veya çıkmak istediği kata ait düğmelere basar. Kısa bir süre sonra asansör otomatik olarak hareket eder. Binici yolculara, daha önceden basılan düğmelerin ışığını açık bırakarak asansörün hangi katlarda duracağını bildirir. İstenilen kata yaklaşırken, asansör otomatik olarak hızını azaltır ve kat kapısına geldiğinde durur, otomatik olarak kapılarını açar.

Asansör aşağı veya yukarı hareket ederken, kullanıcıların çağrı düğmesine basarak asansörü kullanmak istedikleri katlarda da durur. Tüm bu kullanım çağrılarını otomatik olarak hafızasında saklar, böylece çok sayıda kişi asansörden yararlanabilir. Asansör, yeni bir çağrı gelene kadar kendini otomatik olarak kapatır.

Elektrik kesintileri durumunda, asansör, kata getirme ünitesi sayesinde en yakın kata ulaşır ve otomatik olarak kapılarını açar. Asansör, kapıları kapatırken fotoseller aracılığıyla kapı arasında bir engel algılarsa, otomatik olarak kapıları açar. Bu nedenle otomatik asansörler, daha güvenli bir kullanım deneyimi sunar.

Unutulmamalıdır ki otomatik asansörlerin düzenli periyodik bakımı, yetkili asansör bakım firmaları tarafından gerçekleştirilmelidir. İnsan hayatı her şeyin üzerindedir ve bu nedenle asansörlerin güvenliği ve performansı büyük önem taşır.