Engelli asansörleri, platform veya merdiven kenarına bağlanan bir mekanizma sayesinde engelli bireylerin çıkış ve inişlerini kolaylaştıran özel asansörlerdir. Ayrıca “merdiven asansörü” olarak da adlandırılan bu asansör modelleri, genellikle evlerde, villalarda ve iş yerlerinde engelli erişimini sağlamak amacıyla kullanılır.

Engelli asansörleri, yapıya uygun renk ve boyutta üretilebilir, böylece mekanın estetik tasarımına katkı sağlarlar. Bu asansörler, diğer asansör sistemlerinden farklılık gösteren özelliklere sahiptir. Geniş girişli olmaları, otomatik kapılara sahip olmaları, kat ve kabin düğmelerinin daha aşağıda ve yatay bir pozisyonda olmaları, düğmelerin kabartmalı olmaları gibi özellikler, engelli bireylerin kullanımını kolaylaştırmak için tasarlanmıştır.

Unutmayın, engelli asansörlerinin periyodik ve genel bakımları, güvenli ve sorunsuz kullanımı sağlamak için yetkili asansör bakım firmaları tarafından düzenli olarak yapılmalıdır. Engelli bireylerin güvenliği ve rahatlığı her zaman önceliklidir.